Muzikální ryby

11. únor 2002

Tentokrát zabrousíme do světa ryb a hudby. "Ryby dokáží rozlišit klasickou hudbu od hudby populární," tvrdí Ava Chasseová z massachusetské Cambridge.

Zjistila to pokusy, kdy do vodní nádržky ponořila reproduktor a hrála třem rybám hudbu. Tedy hrála - cvičila je v naslouchání blues kdysi slavného zpěváka Johna Lee Hockera a Bachova Koncertu pro hoboj. Samozřejmě ryby odměňovala - potravou, tedy krmením, které mají rádi.

Ukázalo se, že ryby mohou být muzikální v tom, že populární hudbu dovedou odlišit od hudby klasické. Doktorka Chasseová jim například zahrála písničky jiného amerického černošského zpěváka Muddyho Watterse a ryby je zařadily do kategorie populární hudby. Když přehrála Beethovenovu sonátu, reagovaly na ni jako na hudbu klasickou. Trochu podezřelé bylo, že ryby dovedly správně rozškatulkovat hudbu populární a klasickou i tehdy, když jim skladby přehrávala pozpátku. Jeden důležitý závěr z těchto pokusů přece jen vyplynul: zvuky hrají v životě ryb daleko větší roli, než jsme si dosud mysleli.

autor: Ivo Budil
Spustit audio