O Jihočeších se říká, že mají rybí krev a neradi se vydávají za humna, stejně jako kapři neopouští vyhřáté rybníky. Na spisovatelku Petru Klabouchovou to rozhodně nesedí.
Poslechněte si Trefulkův fejeton Lovci mamutů, nahrávku Esther Hyhlíkové, která představuje mladého básníka Dominika Bárta, poslední část četby z knihy Bogdana Trojaka.
Bílá Voda, Žítkovské bohyně nebo Vyhnání Gerty Schnirch. To jsou nejznámější knihy Kateřiny Tučkové, která byla hostem speciálního vysílání z festivalu Colours of Ostrava.
„Mám radost, když mohu otevřít dveře do nových světů,“ říká končící ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová. Jak vypadaly začátky festivalu před více než 20 lety?
I když se letos naplní již čtyřicet roků od předčasného skonu, znovu více září hvězda talentu a zároveň enfant terrible slovenské populární hudby jménem Karol Duchoň.
Děj Vachkovy detektivní prvotiny se točí kolem vraždy a krádeže cenného obrazu. Poslechněte si poctivou detektivku ze starých časů v archivní nahrávce z roku 1969.
Zákazy, příkazy, nejistota, obavy. V časech pandemie jsme je prožívali všichni. Poslechněte si povídky dvou současných českých autorů, ve kterých se téma covidu objevilo.
„Většinu knih dnes nekupuju, ale dostávám,“ říká Vladimír Merta. „Jde tedy spíš o profil mých přátel. Darované knihy nikdy nevyhazuju,“ svěřuje se Vladimír Merta.
V noci na neděli skončí v industriálních kulisách Dolních Vítkovic festival Colours of Ostrava. Nejočekávanější je zřejmě duo amerických diskžokejů The Chainsmokers.
Víc než 30 menších vystoupení v Českém pavilonu a tři velké koncerty v největším sále odehraje v září na světové výstavě ECXPO v Ósace Plzeňská filharmonie.
„Ženy tvořily stejně dobře jako muži. Teď už to víme, ve středověku, ale třeba i v 19. století to vůbec samozřejmé nebylo,“ říká historička umění Olga Kotková.
Jaká slova a myšlenky k ní doléhaly, když se ukrývala za závěsem v domě plném umělců? Co všechno stihla a nestihla se svou mámou Ninou Divíškovou a tátou Janem Kačerem?
V hravém apokryfu zabloudí ctihodný Matěj Brouček z Vikárky do současnosti.
ArtCafé nám představí africké skladby, které vznikaly v exilu, ve stínu diktatur nebo pod dozorem armád. Často přinesly svému autoru problémy, někdy dokonce i smrt.
Své 150. narozeniny slaví symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany, nedílná součást velkolepého cyklu Má vlast. Přímý přenos poslouchejte 19. července od 18:45.
Za dveřmi je opravdový svátek jazzu a kvalitní hudby! Od 20. do 26. července se uskuteční už patnáctý ročník Jihočeského jazzového festivalu.
Bořek Šípek byl podle ředitelky Designbloku Jany Zielinski jednou z největších osobností světového designu. Vzpomíná na něj především jako na vřelého člověka.
Jak se z undergroundové akce stala očekávaná letní událost, o které před dvaceti lety věděla celá Evropa? Poslechněte si třídílnou dokumentární sérii Šimona Šafránka.