Kristýna je zase doma! (úterý 31. března 1998)

31. březen 1998

Od minulé středy jsme s Františkem Pojerem najeli stovky kilometrů, když jsme se pokoušeli zaměřit u hnízd Kristýnu, Jakuba a Martina. Všichni tři naši čápi -už ne jenom Jakub- byli totiž nezvěstní. Přinejmenším Kristýna naštěstí jenom dočasně: dnes před 16. hodinou totiž Franta zachytil u Strašic v Brdech signály jejího pozemního vysílače. Naše čapí favoritka se vrátila! :-)))

P.S. Vstup do pondělního Dobrého jitra jsme také dělali z Brd; tajně jsem doufal, že bychom mohli kápnout na Kristýnu nebo Jakuba, poněvadž nedělní počasí bylo jako stvořené pro čapí plachtění. V pondělí to sice nevyšlo, ale i teď to stojí za to - vždyť Kristýna cestu z Čech do tropů a zase zpátky absolvovala s "batůžkem" už třikrát a tudíž je nejen nedostižná rekordmanka, ale i naše stará kamarádka. Nemůžu se dočkat, až se s ní potkám.

A konečně ještě stručné vysvětlení, proč jsme nevěděli o Kristýně a nevíme o Martinovi: v Evropě je lokalizace satelitních vysílačů stále problematičtější jednak proto, že jich tu je hodně, jednak proto, že tu máme spoustu elektronického smogu. Navíc baterie, které jsou v Kristýnině a Martinově vysílači, už hodně zeslábly, takže družice zkrátka skoro nic nezaslechnou (i zmatky kolem toho, kde se ve Španělsku zastavila Kristýna, vyplývaly z toho, že družice její vysílač slyšely jen tehdy, když byly skoro přesně nad ním; zrcadlové souřadnice pak ležely blízko sebe a těžko se mezi nimi rozhodovalo).

mapa

autor: Miroslav Bobek
Spustit audio