Karel Poláček: Bylo nás pět

21. prosinec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sousoší „Bylo nás pět“ v Rychnově nad Kněžnou

Mnohokrát se Karel Poláček vracel ve své tvorbě do Rychnova nad Kněžnou, kde se v roce 1892 narodil a kde prožil dětství. Maloměsto na přelomu 19. a 20. století, jakýsi miniaturní svět s ustáleným způsobem života, s neměnnými tradicemi a rituály, s nepřekročitelnou společenskou hierarchií a se všemi charakteristickými postavami a postavičkami , bylo pro Poláčka po celý život zdrojem inspirace.

Z maloměstského prostředí, které tak důvěrně znal, vycházel i ve svém nejrozsáhlejším a nejzávažnějším díle, v románové pentalogii „Okresní město“, „Hrdinové táhnou do boje“, „Podzemní město“, a “Vyprodáno“, jejíž poslední díl už nedokončil. („Okresní město“ v interpretaci Jana Vlasáka najdete také na stránkách Čtenářského deníku.)

Naposledy se Poláček do městečka, ve kterém vyrůstal, vrátil za války, ve své poslední a určitě nejpopulárnější knížce „Bylo nás pět“, kterou s potěšením čtou dospělí i děti. V těžké době, kdy už jako Žid nesměl pracovat v novinách ani publikovat pod svým jménem, se rozpomínal na šťastný čas dětství. A dítě, školák Petr Bajza, syn obchodníka koloniálním zbožím (stejně jako sám autor), je také vypravěčem příběhu, či spíše maloměstské kroniky. Očima Péti Bajzy sledujeme rok, členěný střídáním ročních období a zachováváním příslušných tradic. Začátek a konec školního roku, vysvědčení, prázdniny, Vánoce… I dětské hry se mění podle ročních dob - tak, jak to dnes už vlastně neznáme. Poklidný, očekávatelný běh života jen čas od času naruší velkolepá událost: pro dítě je to především příjezd cirkusu!

Koloniál Vendelín Bajza

Mistr slova a jazykové komiky i v této knížce brilantně pracuje s různými jazykovými vrstvami a jejich užitím charakterizuje – a často odhaluje - jak prostředí, tak jednotlivé postavy. Někdy stačí jediná věta a už víme s kým máme tu čest. Poláček nepotřebuje mnoho slov, protože umí zvolit slova výstižná a přesná. Společenské fráze, ustálená rčení, módní klišé i krajové prvky jsou tu obohacena a zvýrazněna ještě tím, že je používá dítě; a dětský pohled na svět dospělých samozřejmě ten rádoby důležitý dospělý svět dokonale a s humorem demaskuje.

„Bylo nás pět“ je dnes Poláčkovou nejznámější a nejvydávanější knihou; sám autor se však jejího vydání nedožil. Zemřel na pochodu smrti v lednu 1945. Kniha vyšla poprvé o rok později a od té doby stále nalézá nové čtenáře.

Karel Poláček: Bylo nás pět
V režii Markéty Jahodové čte David Novotný. Natočeno pro Čtenářský deník v letech 2016 a 2017.

autor: kon
Spustit audio

Více o tématu