Karel Čapek: Věci kolem nás

Výběr ze stejnojmenné sbírky fejetonů.

Karel Čapek psal nejen romány, povídky a dramata, ale po celý život působil i jako novinář. Do novin a časopisů přispíval už za studií a od roku 1921(tedy od svých jedenatřiceti let) pracoval až do konce života v pražské redakci Lidových novin.

Čte: Otakar Brousek ml.
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: 2013

Kromě aktuální publicistiky, v níž se vyjadřoval k současné politické a společenské situaci, napsal za ta léta množství fejetonů, kurzív a sloupků, z nichž posléze vzniklo několik knih. Vedle zápisků z cest po Anglii, Itálii, Španělsku a severských zemích je to např. rozmarné vyprávění „Měl jsem psa a kočku“ a dokonce i román „Továrna na absolutno“, který Čapek původně psal jako „fejetonový seriál“. A také slavné povídky z jedné i druhé kapsy byly nejdříve otištěny v novinách.

Z drobných prací pro Lidové noviny je i sbírka „Věci kolem nás“. Karel Čapek byl vždy velmi bystrý pozorovatel a všímal si i nejmenších detailů. Na ty nejobyčejnější věci, s kterými se denně setkáváme, se uměl podívat novýma očima, v neotřelých, často překvapivých souvislostech, s lehkostí a humorem. A především – prostřednictvím věcí psal jako v celém svém díle o lidech. O konkrétních lidských vlastnostech, zálibách, sběratelských vášních i slabůstkách. A ty nemění: proto nás Čapkovy postřehy i dnes zajímají a baví a stále se v nich poznáváme.

Karel Čapek: Věci kolem nás
Ke stažení ve formátu MP3.

Spustit audio

Více z pořadu