Josef Baxa: Právníci v našich sto letech nehráli excelentní roli

24. září 2018

Otázka pro končícího předsedu Nejvyššího správního soudu: Jakou roli sehráli právníci a justice před sto lety při založení a formování Československa?

„Tohle asi ještě čeká na historické zhodnocení,“ uvažuje Josef Baxa. „Mám ale takový vtíravý pocit, že právníci v našich sto letech nehráli nějakou excelentní roli. A že ani česká nebo československá justice nemá nějaké skvostné období, ze kterého bychom si měli brát vzory a vzorce chování pro dnešní dobu.“

Překážet vládnutí

Prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová (uprostřed)

Proč? „Těch příčin je několik. Spíš jsme právníky viděli asistovat při různých zvratech režimů, při nastolování nových pořádků, kdy právníci buď zdůvodňovali, popisovali, anebo se přímo účastnili těch nepěkných věcí.“

Fungující justice může být podle Baxy naopak překážkou vládnutí. „Justice v systému dělby moci je spíš brzdou, protiváhou snadnému vládnutí. Vládnout nemá být snadné. Pokud justice někdy šlápne na brzdu, stane se samozřejmě předmětem kritiky.“

Ústava nás nezachrání

Může k fungování elementární politické kultury přispět ústava? „Ústava je základní dokument. Je to společenská smlouva a měli bychom ji mít všichni v náležité úctě, postupovat podle ní, netestovat, co vydrží a kde jsou její hranice. Ale spíš se snažit o to ji naplňovat do posledního puntíku.“

„Ústava nás ale nezachrání. Instituce, pravidla, to všechno je důležité. Ale nakonec rozhodují lidé. A pokud nemají dostatek odvahy, pokud selhávají, pak sebelepší dokumenty nezachrání,“ upozorňuje Josef Baxa.

Další témata rozhovoru: výměna na postu předsedy Nejvyššího správního soudu; stav české justice; jakou roli sehráli právníci a justice před 100 lety při založení a formování Československa.

autor: Zita Senková
Spustit audio

Související