Jaroslav Veis: Blob: bilance přidružených škod

29. květen 2012

To snad je dobrodruh, zvolala jedna známá, když zaslechla z rádia zprávu, že architekt Jan Kaplický představil v Českých Budějovicích návrh nového koncertního centra Antonína Dvořáka. A fešák k tomu, dodala zálibně. Nechme stranou fyziognomii architekta, který pokud jde o zastoupení v citačním indexu zastínil své předchůdce i současníky, ač od něho v této zemi nestojí jediná stavba a ani v jiných zemích jich nejsou desítky. Stejně tak pomiňme i podobu blobu, ať už stát bude či ne, na Letné či jinde - ten se zkrátka buď líbí, nebo nelíbí.

Všimněme si místo toho věcí souvisejících, nikoli však podružnějších, vedlejších efektů a collateral damages, čili přidružených škod, jak se říká v hodinářsky přesné postmoderní válce dneška, když nezbývá, než přiznat oběti a zranění civilistů.

Jaké vedlejší efekty tedy nestavba Národní knihovny přinesla a nejspíš ještě přinese? Jaké přidružené škody napáchala na nás, kteří jsme se do ní přímo nezapletli, ať už jako zadavatelé, autoři či schvalovatelé? Dovolím si jich pár připomenout, bez nároků na pořadí důležitosti.

První - přidružená škoda prezidentská: Konstrukci slova nestavba jsem si vypůjčil právě od pana prezidenta, který před pár lety ještě v roli šéfa Sněmovny označil volební prohru své strany za nevýhru, a vysloužil si tím tehdy rozhořčení i od svých nejvěrnějších.

Upřímně řečeno, jakkoli je považován za mediálně velmi obratného, v případě Kaplického blobu své pověsti nedostál a sdělením, že je ochoten se po vzoru svých nepřátel ekologistů připoutat řetězy na místě, kde stavba nebude stát, si vysloužil pouze trapné rozpaky. Když se navíc poté rozezněl chór přizvukovačů, pověsti prezidentské strany to rozhodně neprospělo.

O přidruženou škodu primátorskou se postaral Pavel Bém obratem o sto osmdesát stupňů od podpory novátorské stavby nad Prahou k jejímu odmítnutí a nakonec i požadavku, aby odstoupil ředitel Národní knihovny Ježek. Jediným výsledkem je, že přibylo lidí, kteří se domnívají, že v Praze rozhoduje stavební a developerská lobby, nikoli magistrát a zastupitelé.

Byl jsem už přítomen sázce o docela dost peněz, zda místo knihovny bude na Letné stát do pěti let národní fotbalový stadion či hotel. V případě, že tam postaví obojí, zavázali se vsaditelé, že vsazená částka bude zaslána pobočce městské knihovny v Praze 2, pokud ji tedy mezitím magistrát na návrh radního Richtera nezruší. Pokud ano, teprve potom bude částka propita.

O škodu ministerskou má zásluhy kdo jiný než neviditelný ministr kultury. Nikomu není známo, že by se pokusil zviditelnit jinak než nakonec oznámením, že knihovna stát na Letné nebude, nýbrž bude resuscitováno Klementinum. Jenže celá kauza vznikla proto, že Klementinum není od povodňového léta páně 2002 ke skladování knih vhodné - a nejsem si jist, zda některé z fondů uložených v předpotopních dobách v Klementinu nečekají stále ještě hluboce zmrazeny na restaurování...

Připomeňme pro pořádek i škodu ředitelskou. Vlastimil Ježek tuhle záležitost neměl opravdu nejlépe připravenou, včetně změny propozic uprostřed soutěže. Budiž, proradnost magistrátu očekávat nemusel. Avšak domnívat se, že nepřijde protest ostatních účastníků, a že nebude eskalovat kam až to půjde, bylo mírně řečeno naivní.

Jak jsem už říkal, nejsou tu pouze přidružené škody, nýbrž i vedlejší efekty, a ty mohou ve vzácných situacích, mít i pozitivní dopad. Architekta Kaplického pozval brněnský primátor k jednání o dvou, možná třech projektech, v Českých Budějovicích právě představil koncertní síň, která má stát na místě, kde bývala kasárna. Jenže, spolehněte se na nějaké pozitivní dopady.

I v Brně se hned ozvali kolegové architekti s námitkami, že by se zrovna s tímto architektem jednat nemělo. A pokud jde o ty Budějovice, být na jeho místě, možná bych vyžadoval krví podepsané potvrzení, že v těch bývalých kasárnách má skutečně být koncertní centrum a nikoli třeba ... laskavý posluchač, znalý jihočeských zájmů si doplní sám, co by tam komu mohlo víc vynést. Dost možná, že něco takového existuje.

A pak už je krůček k prosazení názoru, že stavba připomínající rejnoka nechť si táhne někam do moře, do malebné krajiny jižních Čech patří když tak kapr - nebo alespoň budova připomínající orosený půllitr.

Autor je publicista a poradce místopředsedy Senátu

Spustit audio

Více z pořadu