Do kin vstupuje dokument Oko nad Prahou

00513384.jpeg
00513384.jpeg
Do kin vstupuje dokument Oko nad Prahou. Režisérka Olga Špátová v něm zachytila marný boj architekta Jana Kaplického o projekt Národní knihovny. Ve středu večer měl film premiéru v pražské Lucerně.

Dokument je stejný jako tvůrce oka nad Prahou - budí emoce. Architektka Eva Jiřičná doufá, že ti, kteří znemožnili realizaci Kaplického návrhu, se po zhlédnutí dokumentu nad sebou zamyslí:

„Musím říct, že když to vidíte všechno dohromady, když si uvědomíte, že kdyby pár lidí nebylo udělali to, co udělali, tak celá situace nenastala. Knihovna by byla postavená, Jan Kaplický by asi neumřel a dneska bychom tady třeba oslavovali postavení Národní knihovny.“

Mezi prvními diváky byl i kritik Vladimír Just. „Je to velice smutný příběh, je to příběh české malosti a já se docela stydím, že jsem možná taky neudělal úplně všechno, aby takovýto příběh nemusel být nikdy natočený. Stydím se za naše politiky,“ řekl.

Kritické výtky, že film Oko nad Prahou není objektivní, Vladimír Just odmítá: „Neexistuje dokument, který by byl objektivní, a když se tak tváří, tak je pokrytecký.“

Příznivci blobu věří, že Kaplického projekt ještě není mrtvý a že snímek Olgy Špátové může znovu otevřít diskuzi o této stavbě.

Spustit audio
autoři: Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka