Co to je žen-šen?

7. leden 2002

Je to vzácná rostlina, jejíž pěstování na Dálném Východě je stále více předmětem pokusů nebo takových poloprovozních zkoušek. Český, byť málo používaný název je všehoj ženšenový.

Žen-šen patří do čeledi araliace, pochází z východní Asie a jeho kořeny mají velice palčivou chuť. Dříve byl kořen žen-šenu nesmírně ceněný, v Asii je vlastně ceněný neustále, pořád je tam považován za lék číslo jedna na všechny choroby. Dříve se dovážel ve větší míře i do Evropy a věřilo se, že kořen žen-šenu, protože připomíná lidskou postavu, je vlastně spící homunkulus, čili človíček, který je nadán zázračnými schopnostmi.

Žen-šen byl, a neustále je, považován za lék na úplně všechno. Zejména v Číně, v Koreji a částečně i v Japonsku, což nás nijak zvlášť nepřekvapuje, protože v těchto zemích je tradice využívání kořenu žen-šenu velice stará. Ženšenové extrakty se dovážejí i do Evropy, u nás můžete koupit například čaj s přídavkem žen-šenu. Existují i ženšenové tabletky, kterým se připisuje neobvyklý posilující účinek. Do jaké míry je to pravda, ponecháme na vaší úvaze, i zde hodně platí ono okřídlené "víra tvá tě uzdravila".

Rozhodně ženšenový kořen určité aktivační schopnosti má, podobně jako kofein, tein a další jemné povzbuzující drogy. Žen-šen ovšem není návyková droga a nepůsobí žádné potíže tomu, kdo jej třeba i delší dobu užívá. V Evropě byl žen-šen znám už ve středověku, ale jeho úlohu velmi často přebírala mandragora a také velmi často byl s mandragorou zaměňován.

autor: František Urban
Spustit audio