Církevní restituce - další kolo startuje

2. duben 2011

Hledání shody v majetkoprávním vyrovnání státu s církvemi pokračuje. Vláda v těchto dnech jmenovala sedmičlenný tým, jehož složení reflektuje odbornost aktérů i politické souvislosti. Církevní komise svým složením naváže na dobré zkušenosti z minula, kdy se ukázalo, že církve v Česku nalezly způsob, jak spolu komunikovat a formulovat společná stanoviska napříč církevním spektrem.

Naprostá většina historického majetku církví a náboženských organizací je stále v rukou státu, část je evidována ve vlastnictví třetích osob, zejména obcí. Na to, že se píše rok 2011, je to tristní bilance. Ministr kultury Jiří Besser daný stav komentuje slovy: "velmi nepříjemné", " neslušné". Tento letitý problém české politiky hodlá udolat během letošního roku.

Jiří Besser: „To, jak nakonec ten návrh od nás, od té komise, bude ve vztahu k církvím vypadat, bych skutečně nechal na komisi. Jenom dopředu stále avizuji, že to bude poctivá nabídka, a velice rád bych, aby měla maximální podporu veřejnosti.“

V komisi jsou ministři Jiří Besser, Miroslav Kalousek a Ivan Fuksa, z Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová, Michal Babák a Marek Benda, a z Hradu kancléř Jiří Weigel. Církve nyní vyčkávají, až se vládní komise sejde a dá jim první podnět k jednání. Pak jsou schopny svůj tým ustavit do hodiny. Podoba a složení jejich komise totiž naváže na osvědčený model z éry Topolánkovy vlády, to jest své zástupce tu bude mít Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí.

Ministr kultury Besser věří, že jednání těchto týmů úspěch přinesou. Mimo jiné i proto, že doba se změnila a některá stanoviska církví rovněž. Významným faktorem ve hře je i výrok Ústavního soudu z července loňského roku, který nemilosrdně kritizuje dlouhodobou nečinnost Parlamentu v této věci, označil ji doslova za protiústavní. I to je další pádný argument, aby se církevní restituce konečně pořešily.

Jiří Besser: „Já se snažím na to neustále poukazovat. Všude, kde o tom hovořím - teď zrovna jedu z Vrchlabí, kde jsem měl schůzku se starosty asi čtyřiceti krkonošských obcí z Libereckého nebo Královéhradeckého kraje - a všem jsem vysvětloval, že i když se to jejich obce netýká, tak že je strašně důležité, aby byly vyřešeny církevní restituce. A všude apeluji na poslance za všechny politické strany, i za ty opoziční, aby si uvědomily, že když Ústavní soud řekne, že Parlament působí protiústavně, tak že by se nad tím minimálně měli zamyslet, a ještě lépe, když by mi pomohli v té věci něco udělat.“

Majetkoprávní vyrovnání státu s církvemi je téma, které si od aktérů na obou stranách žádá povědomí o historických souvislostech, otevřenost ke kompromisu, ale také principiálnost postojů a jisté sebevědomí. Smysl pro to, co je reálně možné, komplexní přístup, nadhled, nepředpojatost, dobrou vůli a trpělivost, ale i vědomí času, který neúprosně plyne...

autor: ehů
Spustit audio

Více z pořadu