Božena Němcová: Baruška

15. březen 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vojtěch Bartoněk: Nad dopisem (olej, 53 x 39 cm, 1908 - výřez)
0:00
/
0:00

Povídka o temperamentní vesnické dívce, kterou nerozumný otec dá do Prahy na službu. Ubohé děvče tam prožívá ponížení a vztah, který pro ni málem skončí tragicky.

Čte: Daniela Kolářová
Připravila: Jarmila Konrádová
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: 2012

Povídka je ze sbírky Národní báchorky a pověsti (1845-1847). Božena Němcová do ní poskládala různé žánry lidové prozaické slovesnosti – fantastické i humorné pohádky, vyprávění anekdotického i novelistického rázu, pověsti, legendy. Větší část skladeb se opírá o lidové podání z českého severovýchodu a z Chodska, někdy uvedla autorka do pohádkové podoby látky romantických povídek, několik příběhů je jejím dílem.

Daniela Kolářová

Při tvorbě pohádek nešlo Němcové o národopisnou dokumentárnost, nýbrž o umělecké zpracování, které učiní původní mluvený a improvizovaný text folklórní textem psané literatury. Pochopila, že pohádka jakožto fixovaný „sen“ svých lidových tvůrců je neodmyslitelná od reality prostředí, v němž se zrodila a žije, a vnesla tuto realitu českého venkova do svých literárních pohádek pomocí postav venkovského světa, zpodobováním pracovních zvyklostí, výjevů z vesnického životního a ročního cyklu.

Natočeno v roce 2012 ke 150. výročí úmrtí Boženy Němcové.
Ke stažení ve formátu MP3.

Spustit audio

Více z pořadu