Aktuální informace o královédvorských bílých nosorožcích

Samice ve výběhu
Samice ve výběhu
Veterináři a ošetřovatelé bílých nosorožců severních v rezervaci Ol Pejeta Conservancy v Keni slavili Silvestra a Nový rok prací s těmito výjimečnými zvířaty

Všem čtyřem zvířatům se v novém prostředí daří velmi dobře, a tak mohli chovatelé realizovat důležité zákroky, které napomohou zvýšení bezpečnosti a zdraví zvířat. Dne 31. 12. byli uspáni samice Nájin a samec Suni. Druhý den, tedy 1. 1. 2010, byli uspáni samec Súdán a samice Fatu. Všem zvířatům se implantovaly vysílačky, umožňující jejich nepřetržité sledování. Také jim byly upraveny rohy, aby si dorůstající rohy mohla zvířata obrušovat do přirozeného stavu jako jejich divocí příbuzní. V současné době mají nosorožci rohy tak krátké, že přestali být pro pytláky atraktivní. Samicím se udělala korektura kopyt.Všem zvířatům byl rovněž proveden zástřih do uší, aby bylo je možné na první pohled poznat. Po nové úpravě rohů jsou si teď všichni neskutečně podobní. Všechny zákroky probíhaly pod vedením veterináře a experta na nosorožce Petera Morkela, který je s nosorožci už od poloviny prosince, a pečoval o ně ve Dvoře Králové i během celého transportu.

Aklimatizace zvířat pokračuje velmi dobře, proto samice Nájin se svou dcerou Fatu chodí od 2. 1. do výběhu o velikosti cca 45 x 200 metrů. Musí si totiž zvyknout na elektrifikovaný plot, který v zoo neznali. Včera večer (4.1.) se domů vrátil ošetřovatel Jan Žďárek, který cestoval s nosorožci ze Dvora Králové a zoolog Jiří Hrubý (ten odcestoval do Keni 1.1.). Oba po návratu konstatovali, že je až neuvěřitelně, jak nové prostředí zvířatům evidentně prospívá. V současné době je s nosorožci v Ol Pejetě ošetřovatel Pavel Petržílek, který se vrací 19. ledna.