9. díl Lijavec

1. prosinec 2007

Psal se rok 1980. V Polsku založili Solidaritu, začala irácko-íránská válka, v Japonsku vynalezli bezpapírovou toaletu. Česko mělo přes deset milionů obyvatel. Narodili se zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková, fotbalista Tomáš Rosický, tenistka Martina Hingisová, zemřeli hudebník John Lennon, režisér Alfred Hitchcock, básník Vladimír Holan, herci Steve Mc Queen a Jan Werich. 6. května byla "na pokyn shora" zakázána hra Akt.

Brzy se ukázalo, že zákaz platil jen pro 9. květen, neboť název hry připomínal "akt osvobození". Rok 1980 přinesl kromě jiného velmi smutnou událost. 14. prosince zemřel František Petiška. Vzpomíná na něj Ladislav Smoljak.

0:00
/
0:00

Premiéra dalšího představení Divadla Járy Cimrmana mohla proběhnout až po pěti letech od prvního uvedení předcházejícího Posla z Liptákova. Tentokrát šlo o hru s opravdovým deštěm:

0:00
/
0:00

Mimochodem to byla původně narážka na jiného člena souboru, Jaroslava Vozába, který byl až úzkostlivě čistotný:

0:00
/
0:00

Původní název hry "Herberk" neprošel přes schvalovací komisi, která viděla představení 12. listopadu 1981.

0:00
/
0:00

0:00
/
0:00

Nelze se divit, že po několika reprízách byla hra Lijavec zakázána.

Lijavec měl premiéru 22. ledna 1982. V prosinci téhož roku byl soubor Divadla Járy Cimrman donucen pod záminkou opustit divadlo v Braníku.

0:00
/
0:00

Autoři se pokusili opět uplatnit metodu "zkopce" a obrátili se na Jiřinu Švorcovou, která vedla Svaz dramatických umělců. To se však nesetkalo s úspěchem, ředitel Richard Němec se na divadelníky rozhněval.

Ambivalentní vztah tehdejších úřadů k Divadlu Járy Cimrmana vystihuje vyjádření místopředsedy ONV Prahy 10 Pavla Dolinka, které si do deníku poznamenal Zdeněk Svěrák:

Divadlo se z Prahy 10 stěhovalo až 4. října roku 1992 - poprvé dobrovolně - do Žižkovského divadla TGM, ktré bylo o tři roky později přejmenováno na Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Soubor tam hraje dodnes. Ukázky ze hry Lijavec byly užity se souhlasem vydavatelství Supraphon. To zaznamenalo představení 5. a 6. prosince 1990 v divadle Solidarita.

V příštím, desátém dílu seriálu Podzim s Járou se zaměříme na rok 1985, kdy měla premiéru hra Dobytí severního pólu. Dosavadních devět dílů můžete vyhledat na internetu. Adresy jsou www.rozhlas.cz/cimrman a www.izurnal.cz/radionaprani.

Použité ukázky: Divadelní hra Lijavec (L. Smoljak, Z. Svěrák), CD - vydavatelství Supraphon Praha(1993)

autor: vlk
Spustit audio