3. díl Hospoda na mýtince a Domácí zabijačka

20. říjen 2007

1968 byl rok obnovení dříve zakázané skautské organizace Junák, rok vzniku i zákazu Klubu angažovaných nestraníků. V úřadu prezidenta vystřídal Antonína Novotného Ludvík Svoboda, zemřeli spisovatel John Steinbeck, ruský kosmonaut Jurij Gagarin, narodili se herec Tomáš Holý a muzikant Daniel Landa. Skokan Jiří Raška přivezl zlatou medaili z olympiády. 21. srpna napadlo Československo pět armád Varšavské smlouvy. Ještě před tím Divadlo Járy Cimrmana vycestovalo na první zahraniční zájezd na festival Wiener Festwochen a uvedlo hru Jiřího Šebánka Domácí zabijačka.

Třetí premiérou po Svěrákově Aktu a Smoljakově Vyšetřování třídní knihy byla Domácí zabijačka Jiřího Šebánka. Hra s podtitulem toiletní horor byla uvedena poprvé 7. února 1968. Dočkala se pouhých 34 repríz. Proč, vysvětluje Zdeněk Svěrák:

0:00
/
0:00

Herec a další z "otců zakladatelů" Miloň Čepelka k tomu dodává:

0:00
/
0:00

Pokračuje Zdeněk Svěrák:

Miloň Čepelka:

0:00
/
0:00

Spolu s Jiřím Šebánkem odchází režisérka Helena Philippová, herci Josef Podaný, Jiří Stivín, Ivan Štědrý a Vít Mach. Sochař Jan Trtílek opustil soubor už v předchozím roce. Také Miloň Čepelka v počátcích přislíbil napsat vlastní hru:

0:00
/
0:00

Jiří Šebánek se začátkem osmdesátých let k postavě zapomenutého génia vrátil a založil Salon Cimrman. Jeho poetika byla ale zřetelně odlišná.

0:00
/
0:00

Miloň Čepelka, který se Šebánkem na Salonu Cimrman spolupracoval, soudí:

Ještě před tím obě strany učinily pokus o smír.

0:00
/
0:00

Jiří Šebánek napsal několik knih, mezi jinými "Já, Jára Cimrman", "Za Járou Cimrmanem až do hrobu - Anabáze Cimrmanova šťastného konce". Byl autorem pořadu na ochranu zvířat "Chcete mě", několika filmových scénářů, například k filmu "Stůj nebo se netrefím" a také televizních Večerníčků "Bob a Bobek - králící z klobouku" nebo "A je to!" Zemřel v sedmasedmdesáti letech letos 4. dubna.

Vraťme se k historii Divadla Járy Cimrmana. Čtvrtá hra v pořadí - poté, co Jiří Šebánek stáhl svoji Domácí zabijačku vlastně třetí - Hospoda na mýtince zahájila éru autorské spolupráce tandemu Smoljak - Svěrák. Shodou okolností měla premiéru v den, kdy začala tzv. normalizace, 17. dubna 1969.

K dnešnímu dni 1028.

Hospoda na mýtince se jakýmsi nedopatřením hrála i jako představení pro školáky.

Ukázka ze hry:

Zážitek ze hry:

Neúspěch v Mariánských lázních:

0:00
/
0:00

Tečku za dnešním dílem seriálu Podzim s Járou udělá árie z operety Franze Lehára Paganini v podání Miloně Čepelky alias hraběte Ferdinanda von Zeppelina v Hospodě na mýtince:

Ještě dodatek: Rok přistání prvních lidí na Měsíci 1969 byl rokem, kdy do souboru Divadla Járy Cimrmana přibyli dirigent Pavel Vondruška, překladatel Jaroslav Vozáb, skladatel Jan Klusák, dosavadní oponář Petr Brukner se stal hercem. Po autonehodě opustil divadlo Karel Velebný. Za týden se zaměříme na detektivní hru Vražda v salónním coupé. Na vaši pozornost se těší Vladimír Kroc. Abych nezapomněl: v pořadu byly použity ukázky ze hry Hospoda na mýtince nahrané Supraphonem a alba Salon Cimrman z vydavatelství Františka Rychtaříka.

Použité ukázky: Divadelní hra Hospoda na mýtince (L. Smoljak, Z. Svěrák), CD - Supraphon Praha (1993)
Album Salon Cimrman - vydavatelství Františka Rychtaříka

autor: vlk
Spustit audio

Více z pořadu