Církevní restituce - politická dohoda letos?

21. květen 2011

Diskuse o narovnání vztahu mezi státem a církvemi nabývají na intenzitě. Tento týden se opět sešla vládní komise a projednala změny, které bude obsahovat nová nabídka církvím a náboženským společnostem. K prvnímu společnému jednání se vládní a církevní týmy sejdou na konci května.

"Zapracovat narovnání vztahu státu s církvemi do koaličního programu - to byla otázka deseti minut. Všechny koaliční strany se tehdy shodly, že tento problém je třeba vyřešit" - vzpomíná ministr obrany Alexandr Vondra.

Alexandr Vondra: „Hledá se , zdali to má být více tou cestou naturální nebo finanční komepenzací... Souvisí to s tím, jak je na tom stát ekonomicky. Čili samozřejmě, my musíme nějakým způsobem omezovat ten rozpočtový deficit a nemáme jinou možnost, prostě nikdo nechce, abychom skončili v bankrotu, jak to některým zemím v jižní Evropě hrozí, takže hledejme cestu i více tím způsobem naturální restituce, než byl ten poslední pokus, který koneckonců skončil na jednom - dvou - třech lidech, to tehdy bylo o fous... Udělejme to prostě rychle - já si myslím, že ta politická dohoda se musí udělat letos. Čas běží a já si myslím, že na tom nakonec vydělají všichni, když tu shodu najdeme.“

Ministr obrany Alexandr Vondra

Možné poměry mezi navrácením nemovitého majetku a finančními kompenzacemi - to je, oč tu běží a o čem se intenzivně diskutuje. Každopádně ministr Besser avizoval ve svém tiskovém prohlášení, že jeho vládní komise předloží církvím novou nabídku, která bude oproti té z časů Topolánkovy vlády obsahovat zásadní změny. Na reakci církevních představitelů si musíme počkat do 30. května - to kromě nich zasedne k jednacímu stolu také šéf Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák. Každopádně stát spěchá, církve spíše vyčkávají. A jak to čekání na výsledek jednání vládních a církevních špiček prožívají lidé, kteří žijí každodenní všední životy v církvi, dosud bez restituovaného majetku, ale v brzké budoucnosti možná s navráceným majetkem? Zeptala jsem se Benedikta Mohelníka, provinciála České dominikánské provincie:

Benedikt Mohelník: „Vznikla by určitě obtíž v tom smyslu, že my na to nejsme zvyklí. Ten systém, jak je zavedený, prostě nějak funguje a umět se starat o nějaké nemovitosti, polnosti, lesy - to vyžaduje zkušenost. Takže by to byla určitá zátěž... Ale samozřejmě, pokud by nějaké prostředky byly, no tak na co my je budeme používat? Jako vždycky, žebraví řeholníci, prostě na své vlastní poslání. No a pak samozřejmě - jak to je pořád ještě nedojednané mezi těmi komisemi, co bude v naturálních restitucích, co by byly finanční kompenzace, tak my jsme vlastně ve strašné nejistotě: plánovat něco teď, na základě nějakých hypotetických narovnání, je vlastně téměř iluzorní. Protože vůbec nemáme žádné pevné podklady. Ale ten princip je jasný: pokud něco bude, tak samozřejmě to půjde na činnost řádu.“

Věžička kostela v Dobrši

Tato vládní koalice evidentně téma narovnání vztahu státu s církvemi rozhýbala. Jestli její odhodlání odolá různým populistickým vábničkám či nevůli ke kompromisu a k dohodě - to ukáže čas, a to docela brzký čas...

autor: ehů
Spustit audio

Více z pořadu